Silah Emniyeti Uyarıları

Uygun ve güvenilir tüfek kullanımının sağlanması için silahın kullanımından önce çalışma talimatlarının dikkatlice okunması gereklidir.

Bu talimatları takip etmemek veya bir emniyet kuralına uymamak; size, yanınızdakilere veya ürüne zarar verebilir.

SİLAH EMNİYETİ UYARILARI

1. Yürürken, ağaca tırmanırken, bir çiti geçerken, kayabileceğiniz ya da düşebileceğiniz bir yerdeyken asla fişek yatağında dolu bir fişek bulunan tüfeği taşımayın. Aksi halde silahı düşürebilir, sarsabilir ya da çarpabilirsiniz. Düşmüş, sarsılmış ya da çarpılmış dolu bir silah; emniyeti açık olsa bile kazara patlayabilir, sizde ve yanınızdakilerde ciddi yaralanmalara yol açabilir. Yatağa fişek sürülmüşse atışa hazır olana kadar emniyeti açık tutun.

2. Birçok emniyet, tetiği bloke eder ve tetiğin çekilmesine engel olarak ateşlemeyi önler. Fakat yine de tüfeğin düşmesi, sarsılması ya da çarpması durumunda kazara patlamayı önlemek için emniyete çok güvenmeyin.

3. Aşırı basınç ve muhtemel ciddi yaralanmaları önlemek için namlu üstünde gösterildiği şekilde uygun fişek kullanın.

4. Elle fişek dolumu yaparken kullanma kılavuzlarında bulunan talimatlara ve verilere uygun şekilde dolum işlemini yapınız. Yanlış şekilde elle dolumu yapılmış fişek ciddi yaralanmalara yol açabileceği gibi silahta da büyük hasara neden olabilir.

5. Tüfeği, her zaman kazara patlamaya karşı tedbir olması için güvenilir bir noktaya doğru tutun ve asla atış yapmak istemediğiniz bir şeye doğrultmayın.

6. Tüfeği doldurmadan ve kullanmadan önce namluda tıkanma olmadığından her zaman emin olun.

7. Ateş etmeden önce temizleme çubuğu ve bez ile namluyu yağdan ve gresten temizleyin. Gres ve ya silah yağının aşırı birikimi fazla basınca neden olur ve ciddi yaralanmalara yol açabilir.

8. Namluyu, fişek yatağını ve mekanizmayı pasa karşı koruyun. Namludaki ve fişek yatağındaki pas fazla basınca sebep olarak ciddi yaralanmalara yol açar. Paslı, lekeli ve aşınmış namlu yenisiyle değiştirilmelidir.

9. Tüfeğin tekrar eden atışına maruz kalmanın neden olduğu işitme kaybını önlemek için kulaklık veya başka kulak korumaları kullanın.

10. Uçan parçalara karşı gözü korumak için her zaman uygun atış gözlükleri kullanın

11. Asla bir taşıma aracıyla dolu bir tüfek taşımayın ve dolu bir tüfekle konuta girmeyin. Bir konuta veya kamp gibi alanlara gireceğinizde, taşımak için tüfeği bir araca koyacağınızda tüfeği dikkatlice boşaltın. Kazara bir patlama halinde yaralanmayı önlemek için tüfeği doldururken ve boşaltırken her zaman güvenilir bir noktaya doğrultun. Evde ve araçta asla tüfeği doldurmayın.

12. Kendinizi ve yanınızdakileri ciddi şekilde yaralanmalara karşı korumak için sert yüzeylere, düz yüzeylere ve su yüzeylerine asla atış yapmayın.

13. Tüfeğinizi depoladığınız fişeklerden ayrı, temiz, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

14. Tüfeğinizde asla parça değişimi yapmayın. Çalışan parçalardaki herhangi bir parça değişimi veya ayarlama, kalifiye bir silah ustası tarafından yapılmalıdır.

Copyright (C) 2016 Fatih Silah Sanayi. Tüm hakları saklıdır.